Právnici nariekajú, nepáči sa im konkurencia

By: iness

V médiách sa objavili správy od znepokojených právnikov, ktorí chcú ochrániť občanov pred veľkou hrozbou – živnostníkmi poskytujúcimi právne služby.

Právnici nariekajú, nepáči sa im konkurencia

V parlamente sa objavil návrh zákona, ktorý by umožnil poskytovať právne poradenstvo aj živnostníkom. Zrejme vám to vôbec nepríde čudné. Prečo by živnostník nemohol poskytovať právne služby? Advokátska komora, sudcovia a dokonca aj generálna prokuratúra však bijú na poplach. Hovoria, že toto by bol nesprávny a zlý krok. A majú pravdu. Problémom ale je, že zlé by to bolo hlavne pre nich. Prichádza im totiž konkurencia. A to je veľmi zlá vec – vtedy keď jej musíte čeliť. Pre zákazníka je to naopak skvelá správa.

Tento nárek nápadne pripomína náreky taxikárov, keď prišli platformy ako Uber alebo Bolt. Veď predsa len tak kade kto nemôže voziť ľudí po meste vo svojom aute! Na to potrebujete licenciu a skúšky!

Je to klasicky scenár. Určitá profesná skupina si jednoducho nechce medzi seba pustiť ďalších. Všemožne sa snaží argumentovať, že práve ich povolanie nemôže robiť len tak hocikto. Aby váženým a veľmi dobre zarábajúcim právnikom a advokátom začali kafrať do remesla nejakí živnostníci? No ešte to by nám chýbalo! Vyhovuje im stav, kedy vstup do tohto povolania je značne sťažený a regulovaný. Tým sa umelo znižuje počet právnikov, čo má za následok, že si za svoje služby môžu pýtať vyššie ceny.

Kto niekedy využil služby právnej kancelárie vie, že to riadne prevetrá peňaženku. Zaplatíte kľudne 100 eur na hodinu za pozretie 1 stránkovej zmluvy. A možno poznáte ten vtip – spýtajte sa niečo 3 právnikov a dostanete 4 právne názory.

Základná ekonomická logika nepustí. Viac poskytovateľov právnych služieb znamená vyššiu konkurenciu, a teda aj väčší tlak na znižovanie cien za právne služby. V skratke: viac lacnejších právnikov dostupných pre zákazníkov.

Pre človeka, ktorý nemá peňazí nazvyš, je lepší aj menej skúsený právnik živnostník ako drahý super skúsený právnik, ktorého si ale nemôže dovoliť.

A kvalita? Je skutočne jedinou zárukou kvality členstvo v advokátskej komore? Možno áno, možno nie. A ako to zistíme? Jednoducho. Nechajme právnikov medzi sebou súťažiť. Ich pomer kvality a ceny posúdia sami zákazníci. Rovnako ako kvalitu kaderníka alebo majstra, ktorý vám montoval kuchyňu.

Na záver treba uviesť, že navrhovaná zmena zákona nepredstavuje plnú liberalizáciu právnického povolania a „komorovým“ právnikom naďalej ostane mnoho veľmi dobre platených privilégií. O to hrozivejší je ten odpor proti akejkoľvek zmene.

INESS, 18.2.2022